Home O nas Galerie Podopieczni Do pobrania Portrety Linki Kontakt
Portrety :: Nasza Pani Kazia
Śp. Kazimiera Krzak
Kazimiera Krzak urodziła się 16 lipca 1928 roku w Brzezince koło Oświęcimia. W 1943 roku trafiła do Auschwitz za karę, że zgubiła niemiecką przepustkę. Po wkroczeniu 27 stycznia 1945 roku wojsk sowieckich wróciła do domu. Przed oczami wciąż jednak miała dzieci, które pozostały w wyzwolonym obozie. Dzień później wróciła do obozu z sąsiadką i jej synem. Na terenie obozu cygańskiego w Auschwitz II - Birkenau znalazły dzieci skupione wokół przestraszonej blokowej. Wypatrzyła siedmioletnią dziewczynkę, która mówiła po polsku. Była to Żydówka Lusia Kałuszyner (Pnina Segal).
Zabrała ją do domu. Po kilku miesiącach po dziecko zgłosiła się matka, która cudem przeżyła wojnę. Lusia z matką wyjechały do Łodzi, a następnie po kilku latach do Izraela. Wiele lat później Lusia przyjechała do Oświęcimia z grupą mlodzieży i odnalazła swą opiekunkę. Na kanwie tej historii w roku 2010 powstał film dokumentalny "Siostrzyczka".
Za szczególną postawę w czasie II wojny światowej prezydent Lech Kaczyński odznaczył Kazimierę Krzak Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Kazimiera Krzak, która kiedyś pomagała więźniom, ostatnie lata spędziła w naszym Zakładzie. W czasie okupacji Siostry Serafitki również pomagały więźniom obozu.
Więcej na...
"Jak nikłym ciałem może się posługiwać wielka dusza! Ciało bywa nieraz mizerne, wątłe i chore, mimo wspaniałej duszy. "
Kardynał Stefan Wyszyński
"Nie wystarczy dawać temu, kto prosi; trzeba dawać temu, kto potrzebuje."
Karol de Foucauld
""Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.""
Éric-Emmanuel Schmitt "Oskar i pani Róża"
""Jestem przekonany, że chrzescijanie liczą się tylko wtedy, gdy przynoszą pokój." "
Jan XXIII
""Spałem i śniłem, że życie jest radością. Obudziłem się i zobaczyłem, że życie jest służbą. Zacząłem służyć i zobaczyłem, że służba jest szczęściem.""
Rabindranath Tagore
COPYRIGHTS © 2011 ZOL Siostry Serafitki Made by INVENTCOM